Osalejad:  Alar Mutli, Anne-Ly Pedaja, Marje Krusell, Age Rebel, Hans Liibek, Heiti Vahtra, Erti Suurtalu.

 

On juba traditsiooniks saanud, et juunikuisel koosolekul räägime rohkem täis suuga. Nii ka seekord. Age oli lahkesti nõus meid võõrustama ja suurimad tänud talle selle eest.

 

Komisjonides oli erinevates variatsioonides läbivaks probleemiks arengukava ja eelarve strateegia. Ka meie arutlesime just nendel teemadel. Alustasime Rapla linna lasteaedade ühise juhtimise rakendamise kavast. Oleme sel teemal ka varem peatunud. Me pole päris täpselt aru saanud, millised võiksid olla selle sammu positiivsed tulemused. Lasteaed on üks maja, milles töötavad inimesed, kes üheskoos moodustavad kollektiivi. Kui kolmel erineval kollektiivil on ühine juht, siis selle tulemusena ei muutu need kolm kollektiivi üheks, vaid jäävad ikka toimetama eraldi oma majades. On vist selge, et õpetajad jäävad oma tööd ka edaspidi tegema vaid oma asutustes. Väga vähe usutav, et neid hakatakse liigutama erinevate rühmade vahel. Nende töökohaks ei saa Rapla Lasteaed, vaid ikka kas Kelluke või Naksitrallid või Päkapikk. Igale majale peab jääma ka juht, sest muidu hajub vastutus. Ühise juhtimise all viimisega lisandub lihtsalt veel üks ülemus, kes jagab (haridusnõuniku) korraldusi praegustele juhtidele. On muidugi võimalik, et kaovad õppealajuhataja ja majandusjuhataja kohad või saab õppejuhist ka kollektiivi juht? Küsimusi on veel rohkesti. Näiteks kuidas liigub info ja kelle poole pöördutakse probleemide korral? Ära kaob ka isiklik suhe juhiga.  Igatahes on asi veel segane ja otsest aastanumbrit selle punkti rakendamiseks siiani määratud ei ole. Nähtavasti on kusagil olemas positiivsed näited ja neid tahetakse ka meil rakendada. Kehtna lasteaiad toimetavad samuti ühise juhtimise all, aga seal on 1 suur ja 2 väikest lasteaeda. Filiaalina toimib ka Kuusiku lasteaed, aga ka seal jätkas juhina endine juhataja.

 

Meil on maad võtnud mingisugune tsentraliseerimise vaimustus. Haridusasutuste ühise köögi kaudu toitlustamine on saanud juba konkreetsema vormi. Plaan peaks rakenduma 2018 aasta septembrist. Nähtavasti on tõesti võimalik saavutada mingisugune rahaline kokkuhoid, aga kas see ei toimu mitte kvaliteedi arvelt.

 

Õpilaskodu tulevikust oleme samuti põgusalt varemgi rääkinud. Kuna tegemist on selgelt alakasutatud hoonega, siis on küsitav tehtavate kulutuste otstarbekus. Oleme endiselt seda meelt, et esmalt tuleks kaaluda selle maja vallasisest kasutust, näiteks muusikakooli või siis Pääsupesa lasteaiana. Kui need variandid on ebamõistlikud, siis leida eraettevõtja, kes jätkaks seal majutusteenuste pakkumist. Võimalik on ka üürikorteriteks ehitamine. Vald saab majutamiseks osta pinnad vastavalt vajadusele. Tõstatus küsimus, et kui vald hoone eest ei vastuta, kas siis ikka on tagatud õpilastele sobiv elukeskkond? Arvasime siiski, et vald, ostes majutuskohti, saab määrata ka nõuded keskkonnale. Õpilaskodule äriplaani koostamisel oleks uuel omanikul mõistlik jälgida valla soove, sest temast saab nähtavasti ikkagi kõige suurem klient. Ostetavad majutuskohad ei pea asetsema õpilaskodus, vaid võivad olla ka mõnes linnas asuvas korteris. Selleks, et majutada soovijaid, pole tarvidust ise maja omada. Teenus on võimalik sisse osta. Tõsi on see, et kasvatajaid sel juhul enam ei ole, aga kas peabki?

Variandina on läbi käinud ka võimalus anda õpilaskodu SA Rapla Spordirajatised kasutusse. Tänaseks sellest enam ei räägita. Positiivsena saab sel juhul kindlalt säilitada õpilastele sobiliku elukeskkonna koos kasvatajatega. Sel juhul jäävad aga osad kulutused valla kanda.

 

Kuigi Kultuurikomisjonis oli kokkulepe, et arengukavva uusi ettepanekuid enam ei tehta, laekus neid siiski veel hulgaliselt. Enamik sai juurde sildi, et eelarveliste vahendite puudumise tõttu pole võimalik teostada. Selle aasta arengukavva tehti üldse üllatavalt palju erinevaid ettepanekuid, kuigi nende saatus oli üldiselt ette teada. Elioni maja liigub edasi eskiisist põhiprojektini. Kuna Hooldekeskuse ehitus haukab eelarvest suurema summa, on lõplik valmimine planeeritud kahe aasta peale. Siinkohal on tekkinud küsimused, et kuidas see reaalselt ellu viia, sest osad tegevused tuleb ehitusperioodiks majast välja kolida. Neile tuleb 2 aastaks leida asenduspinnad.

Ujula ehitus on taas päevakorral. Eelarvest eraldati ka summad vajaduste väljaselgitamiseks ja konseptsiooni koostamiseks.

 

RVG kohvik ja selle menüü on endiselt sotsiaalkomisjonis teemaks. Heiti lubas, et sügisel kutsub ta asjast huvitatud osapooled ühise laua taha ja jõutakse mingisuguse kokkuleppeni. Küsimuse püstitus on õige, selle viis küsitav, aga lahendus pole sugugi nii lihtne. Kohvik soovib teenida kasumit ja kui seda pole, siis paneb uksed kinni. Sadolinil jääb saamata teatud hulk raha ja lapsed käivad samu asju ostmas üle tee asuvas kaupluses. Huvitav, kas siis on kõik hästi?

 

Veelkord rääkisime Hooldekekuse rahastamise teemadel. Trügimine käib selles suunas, et vald teeb kõik kulud omavahenditest ja loodab riigilt saadavale toetusele. Ega polegi võimalik arvude võrdlemisel selgelt välja tuua, kas kasulikum on laenu abil ise teha või kasutada nn PPP projekti ja rentida pikaajaliselt meie plaanide kohaselt väljaehitatud hoonet. Õpilaskodu vajab juba raha ka remondiks. Teades meie ehitusosakonna “kvaliteeti”, pole sugugi selge, et saame odavamad ja paremad pakkumised. Kas kõiki neid asju ise korraldades ja teostades saame tulevikus ikka odavama ja parema tulemuse, kui kogu teenusepaketti pikaajalise lepinguga sisse ostes? Sellele küsimusele vastust pole. Me oleme oma koosolekutel püüdnud seda teemat arutada nii- ja naapidi. On olnud argumente erinevate rahastusviiside poolt ja vastu. Usutavasti oleme enestele oma eelistused selgeks argumenteerinud. Nagu siiani on kombeks olnud, ja jääb olema ka edaspidi, teeme valikuid ja hääletame nende poolt oma parema äranägemise järgi. Keegi ei pea ennast pahasti tundma, kui tema ei mõtle päris nii, kui teised.

 

Õhtu oli soe ja mõnus ning vestlust jätkus kauemaks. Natuke pikemalt peatusime veel ühinemiste teemal, aga see kõik ootab meid veel ees. Seadus on vastu võetud ja nüüd tuleb sellest kasulik välja noppida.

 

Ees ootab suur suvi ja puhkuste aeg. Taaskord koguneme augustis ja kui kõik kulgeb plaanipäraselt, siis on kuupäevaks 23 august.