Reedel, 22 oktoobril, leppisid Reformierakond, EKRE ja valimisliit Sidus Rapla kolmepoolselt kokku, et alustavad esmaseid läbirääkimisi koalitsiooni moodustamiseks.

Head toetajad ja kaasamõtlejad.

Ajalugu kipub ennast kordama. 2013 aastal osales Rapla Vallakodanike Liidu meeskond esimest korda kov valimistel. Kogusime siis 36% häältest, saime sellega volikogus 9 mandaati ja võitsime valimised. Toona koondusid kõik volikogus esindatud erakonnad (Reformierakond, Keskerakond, (praegune)Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna 1 esindaja) koalitsiooni moodustamiseks meie vastu ning Rapla Vallakodanike Liit jäi opositsiooni.

Nüüd, 8 aastat hiljem, osales RVKL juba oma kolmandatel kov valimistel. Seekord kogusime 35% häältest, saime sellega 10 mandaati ja võitsime taaskord. Juba kolmandat korda järjest. Ja taaskord on erakonnad kogunenud koalitsiooni moodustamiseks meie vastu ja alustanud läbirääkimisi ühisosa leidmiseks. Tõe huvides tuleb ära märkida, et 8 aasta tagusest koondujatest on alles jäänud vaid Reformierakond. Lisandunud on EKRE ja positsiooni kindlustamiseks on kaasatud ka VL Sidus Rapla.

Miks ajalugu kordub, sellele küsimusele me täna väga täpset vastust anda ei oska. Eks alati ole põhjust ka peeglisse vaatamiseks. Küll aga võib välja tuua kolm võimalikku seletust:

  • Isikutevaheline vastuolu. Koostöö eeldab suhtlemist ja ikka on parem ühiselt asju arutada nende partneritega, kellega laua taga parem klapp. Poliitikas, ka kohalikus, me peaks küll olema üle isiklikest suhetest, aga kõik me oleme siiski inimesed.
  • Väärtuspõhised erinevused. Aeg on näidanud, et erakonna ja vabakonna mõtteviisid küsimuste otsustamisel on mõnevõrra lahknevad. Mitte palju, ega mõningaid erimeelsusi on need erinevad arusaamad tekitanud ka varem. Erakondadel on omavahel kergem kokku leppida ka siis, kui enamuse kindlustamiseks kaasatakse vabakondlik väike veli.
  • Täna moodustavad koalitsiooni need, kes suve hakul volikogu esimehele tehtud umbusaldusavaldusega ei ühinenud. On dividendide väljavõtmise aeg?

Töö volikogu koalitsioonis ja opositsioonis on mõnevõrra erinev. Aga pole mõtet ühte või teist poolt üle- ega alahinnata. Valimistulemused on näidanud, et me pole seni oma tööd teps mitte  halvasti teinud. Jätkame oma parimate teadmiste ja oskuste kohaselt. Oleme endiselt Rapla Vallakodanike Liidu ühtse  meeskonnana Teie teenistuses.