Osalejad: Alar Mutli, Andrus Tamm, Erti Suurtalu,  Ülo Peets, Valter Uusberg, Marek Mutli, Meelis Mägi, Kalle Kõiv, Kristjan Aller, Kaidi Kornak, Rikka Toman, Karl-Pärtel Aasrand, Ants Raismaa, Hannes Vald, Kaisa Kuusemets, Marju Teiverlaur.

 

Kõik meie vahepealsed koosolekud on olnud kui ettevalmistus valimisteks. Paraku jäid need protokollimata. Nüüd on valimised läbi ja püüame edaspidi taas oma koosolekutel räägitu ka kirja panna.

2021 KOV valimiste tulemused Rapla Vallas: RVKL 10 mandaati; EKRE 9 mandaati; Reformierakond 5 mandaati ja VL Sidus Rapla 3 mandaati. Üldpilt on ilus. Rapla Vallakodanike Liit osales valimistel kolmandat korda ja noppis ka kolmanda võidu. Kogusime kokku 1954 häält ja 10 mandaati volikogus. Võrreldes 2013 ja 2017 aastaga on need numbrid absoluutarvudes senistest kõige paremad. Võrdluseks siis ka varasemad tulemused. 2013 kogus RVKL nimekiri kokku 1492 häält, mis teeb 36% koguhäältest ja sai 9 mandaati. 2017 toimusid esimesed liitumisjärgsed valimised. Kohtade arv volikogus tõusis 25 lt 27 le. RVKL kogus 1594 häält, mis teeb 29,6% koguhäältest ja sai 8 mandaati. 2021 kogus RVKL nimekiri 1954 häält, mis teeb 35% koguhäältest ja saime 10 mandaati.

 

2021 valimistele läksid kaks valimisliitu ühise nimekirjaga, seega peaksime 2017 ja 2021 aastate võrdluses ka seda fakti arvestama. Kokku kogusid RVKL ja ÜK 2017 aasta valimistel 2775 häält, mis teeb 50,5% koguhäältest ja andis 14 mandaati. Selles võrdluses oleme viimaste valimistega kaotanud 821 häält ja 4 mandaati. Need arvud kindlasti rõõmu ei paku.

 

Kui 2017 aastal kandideeris kahes nimekirjas kokku 52 kandidaati, siis 2021 oli meid 28. See teeb 24 inimest vähem. Küsimus, kui me oleksime kandideerinud ka sel korral kahes eraldi nimekirjas, kas siis oleks rohkem olnud ka kandidaate? Või oleks olnud 2 nimekirja, mis kumbki poleks täis mõõtu välja andnud?

 

Need 24 inimest, kes sel korral ei kandideerinud, tõid meile 4 aastat tagasi 1454 häält. Kui võrrelda 2017 ja 2021 aastal kandideerinute tulemust, siis summana said nemad 118 häält rohkem. Esmakordselt kandideerijad tõid meile 2021 aastal kokku 515 häält. Seega kandideerijad ja uued tulijad tegid oma ära, aga sedavõrd lühemat nimekirja ei suutnud me kompenseerida.

 

Samas oli RVKL nimekiri kõige efektiivsem. Kui VL Sidus Rapla nimekirjast sai mandaadi iga neljas; EKRE-st iga 3,8 s; Reformierakonnast iga 3,2, siis RVKL nimekirjast sai mandaadi iga 2,8 s kandideerija.

 

Kuidas edasi. Traditsiooniliselt algavad nüüd koalitsioonikõnelused. Kompamaks pinnast koostöövõimaluse kohta, kohtusime Rene Kokaga. Põgusa kokkusaamise kokkuvõte võiks olla järgmine:

  • EKRE esimene eelistus on koalitsioon EKRE + Ref + VL SR
  • Otseselt meiega koalitsiooni ei välistatud, aga oli pigem kahtleval seisukohal
  • EKRE jaoks on oluline vallavanema koht. Meie oleme avalikult välja käinud oma vallavanema kandidaadina Meelise.

 

Meie edasine võimalus on pakkuda koalitsiooni loomise võimalust Reformierakonnale. On palju väliseid ja sisemisi tegureid, mida me praegu hinnata ei oska, aga mis võivad Ref esindajaid otsuse tegemisel, kumma partneriga koalitsiooni minna, kallutada ühele või teisele poole. Ootame ära nende otsuse ja seejärel kujundame oma edasised seisukohad.

 

Eelmised neli aastat oleme liiga palju tegelenud administratiivse tööga ja see kippus meid pildist kaotama. Sellest tulenevalt on hooletusse jäänud otsekohtumised ja suhtlemine inimestega piirkondades. Sellele tuleb eesootaval valimisperioodil kindlasti rohkem tähelepanu pöörata. Olgu me siis koalitsioonis või opositsioonis.

 

Kohtumiseni järgmisel korral.