Traditsiooniliselt said alustuseks sõna need, kes osalesid Vallakodanike Liidu koosolekul esimest korda. Hea meel on tõdeda, et seekord oli neid suisa 8. Loodetavasti ei jää esimene osalemine kellelegi neist viimaseks ja kohtume kõigiga juba järgmistel koosolekutel.

Kuna meie osalejate ring on pidevalt laienenud, siis peame mõningal määral muutma oma koosolekute väljakujunenud ülesehitust. Kui siiani peatusime alati pikemalt ka Rapla valla komisjonide tegemistel, siis edaspidi jääb selleks aega vähem ja rohkem hakkame keskenduma oma toimkondade tööle. Meie järgmise poole aasta peamiseks ülesandeks on ühinenud valla toimimiseks ühiste seisukohtade väljatöötamine nii, et keegi ei tunneks ennast kõrvalejäänuna.

 

Mõningal määral on tekitanud segadust Eesti Vabaerakonna avaldus oma nimekirjaga mitte kandideerida ja toetada kov valimistel valimisliite. Kas valimisliidul Rapla Vallakodanike Liit ja EVA-l on mingisugune seos? Lühike ja selge vastus on- ei ole. RVKL on iseseisev organisatsioon, kes tegutseb 100% oma otsustest lähtuvalt. Ainus side Vabaerakonnaga on ühe liikme kuuluvus sellesse parteisse. Samas on meie valimisliidus teistegi erakondade esindajaid. EVA toetab avalikult valimisliite, sest on veendunud, et riigi ja kov juhtimistasandid tuleb teineteisest lahutada.

 

Aare võttis aluseks 2013 aasta valimistulemused ja püüdis neist lähtuvalt vaadata otsa 2017 aasta kov valimistele. Praegusel hetkel võime olla enam-vähem kindlad, et oma nimekirjaga tulevad välja 6 erinevat organisatsiooni. Peale meie veel ref, sotsid, kesk, irl ja ekre. Päris välistatud ei ole veel mõne nimekirja lisandumine. Rapla valla tasandil on viimase 4 aasta jooksul toimunud  rida jõujoonte muudatusi. Vallakodanike Liidu nimekirjas ei kandideeri enam kindlasti 3 eelmistel valimistel volikokku pääsenud liiget. Arvestuslikult on see miinus 260 häält. Samas on meiega liitunud või liitumas liikmeid teistest erakondadest. Erinevaid liikumisi on toimunud kõikides nimekirjades. Võiks eeldada, et suurimat kaotust on kandnud Reformierakond. Prognoosi kohaselt võiks 5 erakonna nimekirjast igaüks saada volikogus 1 kuni 5 kohta. Meie eesmärk on endiselt võita valimised ja saada volikogus vähemalt 14 kohta.

Peale ühinemist ei räägi me nähtavasti enam mitte niivõrd kolmest eraldiseisvast piirkonnast, vaid hoopis kantidest, kel kõigil mängus omad huvid. Seega peame valimisnimekirja kokku panema viisil, mis võimaldaks Raikküla, Kaiu ja ka Rapla kantide võimalikult suuremat esindatust volikogus. Võimalust sõlmida erinevate nimekirjade vahel eelnevalt kokkuleppeid häälte killustatuse vältimiseks, peeti Kaiu ja Raikküla esindajate poolt üsna vähetõenäoliseks. Kui 4 aastat tagasi sai volikogu koha Raplas ca 50 häälega ja Raikkülas Kaius ca 20-25 häälega, siis seekord on valituks osutumiseks vaja kuskil 70-110 häält, olenevalt sellest, millises nimekirjas kandideeritakse. Mida rohkem hääli meeskondlikult koguda, seda vähem on neid vaja individuaalselt volikokku pääsemiseks. Vajalike häälte saamisel on Raplal oma väiksemate naabrite ees eelis ja see on tegelikult probleem. Ühinemisejärgselt on kokkukasvamine seda ladusam, mida rohkem kante on volikogus esindatud. Siinkohal polegi võibolla nii tähtis, millisest nimekirjast liige volikokku jõuab. Kaiu ja Raikküla esindajad leidsid, et  esindatus volikogus on oluline, aga tõenäosus, et kõik kandid saavad oma esindaja, on ikka väga väike. Veelgi tähtsam on aga see, et piirkondadel oleks võimalus saata oma esindaja komisjonidesse. Valimised on üks etapp. Seejärel muutub hoopis tähtsamaks uue valla kokkukasvamise protsess. Oluline on see, kas jätkub senine tsentraliseeritud juhtimismudel või suudetakse edaspidi kaasta otsustusprotsessi kante ja seal elavaid inimesi. Teema lõpetuseks tõdesime, et valimistulemusi prognoosida on üsna tänamatu tegevus. Nii mõnedki välistegurid võivad inimeste eelistusi ühes või teises suunas muuta. Meie ülesanne on tööd teha selle nimel, et omale vajalikud hääled “koju tuua”.

 

Üsna palju oleme kuulnud erinevatest tulevikustsenaariumidest, mis enamuses ennustavad  teatavat “kadu” just väiksematele liitujatele. Kui täna on neil oma eelarved ja ainuõigus jaotamiseks, siis edaspidi saab kõik olema ühine. Otsustusprotsess liigub kaugemale. Kuna hirmu aluseks on nähtavasti teadmatus, siis meie ülesanne on inimeste teadlikuse tõstmine. Tuleb kasutada kõiki võimalusi oma mõtete selgitamiseks, mis võimaldaks erinevaid hirme vähendada. Peame selgitama, kuidas meie nägemuses uus ühinenud vald tööle hakkab ja et tegemist ei saa olema ainult Raplaga.

 

Oma eelmisel koosolekul moodustasime 4 erinevat töörühma: majandus+eelarve+juhtimine; haridus+kultuur+sport; sotsiaal ning noored. Esimene töörühm Aare juhtimisel juba ka kogunes. Eesmärgiks oli endid häälestada “ühele lainepikkusele” ning leppida kokku ühised eesmärgid. Kuna taas tõstatus küsimus, kas toimkondade töö tulemus väljendub väärtus- või lubadustepõhiselt, siis siinkohal väljavõte meie eelmise koosoleku protokollist: “Lõpptulemusena peaks saama kinnitatud valimisliidu programm ja sellest tulenevad konkreetselt sõnastatud teesid. Nagu eelmisel korral, ei hakka me välja käima suuri lubadusi, vaid lepime kokku printsiibid, millest tuletame taas oma tõekspidamised. Oluline on keerulised asjad lihtsate sõnadega kirja panna, et mõte kõigini jõuaks. Pikka teksti vaevuvad lugema vähesed.”

Võibolla polegi päris õige toimkondadele ette kirjutada mingisuguseid reegleid. Oluline on lõpptulemused ühtlustada ja võib kindel olla, et tehtud töö ükskord ka kasutust leiab. Igal juhul peame silmas pidama ka seda, mis on kirjas ühinemislepingus.

Andruse juhtimisel koguneb hariduse töörühm 05. aprillil. Järgmisel koosolekul peatume kindlasti toimkondade tegemistel.

 

Aeg on see, mis seab omad piirid. Seekord leppisime kokku mõned olulised kuupäevad, milledest oma tegevuses peame lähtuma. Mõned neist tulenevad seadusest:

  • Valimisliit tuleb registreerida vahemikus 15.08 kuni 30.08
  • Kandidaadid tuleb registreerida hiljemalt 05.09
  • Välireklaam lõpeb 05.09

Meie oma tegemised:

  • Toimkonnad lõpetavad töö ja teevad kokkuvõtted juuni koosolekuks (20 või 27 juuni)
  • Juuni koosolekul lepime kokku valimisnimekirja koostamise põhimõtted
  • Nimekirja kinnitame lõplikult augusti koosolekul
  • Augusti koosolekul kinnitame ka meie tõekspidamised, mis lähevad avalikustamisele. Need ei saa kunagi olla lõplikud.
  • Valimislehe anname välja 2 nädalat enne valimispäeva, kas siis septembri lõpp või oktoobri esimesed päevad
  • Augusti alguses anname välja valimisliidu lehe, kus tutvustame nimekirjas kandideerijaid ja oma vaateid.
  • Valimisliidu trükised jõuavad edaspidi kõikide ühinenud valdade postkastidesse
  • Raplamaa Sõnumitesse oleks hea regulaarselt artikleid kirjutada. Kuigi lugejaskond pole väga suur, on see ikkagi olemas.
  • Ja muidugi FB ja koduleht. (www.raplavallakodanikud.ee)

 

Peatusime ka raha teemal. Kõik kulutused mis teeme, tuleb teha isiklikest vahendidest. Sponsorid on lubatud, aga ainult eraisikutena. Valimiskulud püüame taas eraldi kokku võtta ja ühtlaselt kandidaatide vahel jaotada. Liikmemaks 10 € kuus ja selle maksmise põhimõtted jäävad endiseks. Keegi ei tohiks raha pärast valimisliidu tegemistest kõrvale jääda. Kuna viimase lehe väljaandmisega jõudis meie rahaline seis üsna nulli lähedale, siis oleks mõistlik ja vajalik taas koguma hakata. Eelmiste aastate majandusaruanded paneme kodukale. Meie arveldusarve on: Alar Mutli EE181010011658329222.

 

Selleks korraks kõik. Järgmine kord koguneme korraliselt 25 aprillil. Kindlasti peatume siis meie toimkondade tegemistel.