Osalejad: Alar Mutli, Andrus Tamm, Erti Suurtalu, Meelis Mägi, Jaanus Piirimees, Jane Schelejev, Marje Krusell, Ülo Peets, Marek Mutli, Anni Vahter, Geio Rüütalu.
Uus aasta on toonud meie koosolekule ka kaks uut inimest. Tere tulemast Anni ja Geio. Loodetavasti kohtume regulaarselt ka edaspidi.
Veel üks uuendus. Meie koduleht, raplavallakodanikud.ee, on saanud uue ja värskema kuue. Küllap täieneb tasapisi ka sisu osa.
2021 aasta eelarve on plaanis vastu võtta jaanuari volikogus. Kui üldiselt on arutelud möödunud suhteliselt rahulikult, siis üks teema on rohkem kirgi kütnud. Selleks on korvpall ja meistriliigas mängiva meeskonna toetamine. Käesoleva hooajaga lõppeb olulise nimisponsori, Utilitas, 3 aastane leping. Nad on seda valmis pikendama, aga tingimusel, et ka kohalik omavalitsus panustab nendega võrdselt, see tähendab 100 000 € aastas. Summa tundub esmapilgul suur ja eks sellest tulenevalt ka rohkem emotsioone. Koosolekul kõlanud mõtted said kirja järgmiselt:
- Toetus ise ei saa olla eesmärk, vaid ikka vahend saavutamaks püstitatud sihte. Kui meie eesmärk on, et Rapla nime kandev korvpallimeeskond mängiks meistriliiga tasemel konkurentsivõimeliselt, siis tuleb vaadata ka seda, kui suur on see toetus, mis seatud eesmärki täita aitaks.
- Korvpallikooli pöördumise näol pole tegemist mitte väljapressimisega, vaid pigem appikarjega. Praegune koroonast tingitud seis on seadnud meeskonna rahastamise küllaltki keerulisse olukorda ja teinud uute sponsorite leidmise väga raskeks.
- Vaatame seda kui kolmeaastast etappi, mis aitab meeskonnal need kõige raskemad ajad üle elada.
- Korvpall on Rapla jaoks olnud sümbol juba palju aastaid. Volikogu kinnitas Rapla kui korvpallipealinna staatuse. Võrreldes teiste meistriliigas mängivate meeskondadega on Rapla rahvaarvult väiksem. Sellest tuleneval ka panus korvpalli maksumaksja kohta suhteliselt suurem.
- Profisport ei tohiks olla avaliku halduse ülesanne. Omavalitsused peaksid toetama noori, vajalikku infrastruktuuri, treeningute toimumist, transporti jne. Probleemide korral on avalik haldus see, kelle poole on kõige kergem pöörduda. See aga tuleb millegi arvelt. Mis jääb tegemata?
- Reaalsus on liikunud teises suunas. Kõik omavalitsused toetavad profispordi võistkondi. Kes rohkem, kes vähem.
- Me peaksime profispordi rakendama avaliku halduse teenistusse. Sponsorlepingusse tuleks sisse kirjutada vastavad tingimused.
- Meistriliigas mängival oma meeskonnal on kindlasti ka kaudne mõju, mida rahaliselt mõõta ei saa. Näiteks eeskuju noortele. RG spordiakadeemiasse tullakse õppima lootuses saada treenida ja mängida koos meistriliigas mängiva meeskonnaga. Loob oma kogukonna tunde.
- Me ei oska ära kasutada korvpalli valla promomiseks. Sellest on palju räägitud, aga reaalseid saame pole astutud.
- Toetuse eraldamiseks on mitu võimalust. 1. Toetus 2021 aastaks summas 75 000 €, millele lisandub võimalus taotleda esindusmeeskonna toetust; 2. Toetus kolmeks aastaks proportsionaalselt: 75 000 + 75 000 + 75 000 pluss esindusmeeskonna toetus; 3. Toetus kolmeks aastaks progressiivselt: 50 000 + 75 000 + 100 000 pluss esindusmeeskonna toetus. Kuigi summa kolme aasta peale on 2 viimase variandi puhul sama, oli eelistatuim siiski kolmas variant.
- Tehnilist lahendust, kuidas see kõik volikokku otsustamiseks jõuab, me sel hetkel veel paika panna ei osanud. See sõltub mitmetest asjaoludest.
Korvpalli toetuse teemale tõmbasime selleks korraks joone alla. Jätkasime Ülo juhtimisel valimisteks valmistumist. Seekord rääkisime valimisliidu kuvandist, ennustasime, millised probleemid võiksid olla aktuaalsed vahetult ennem valimisi ja sellest, millest valijad võiksid unistada.
Selleks korraks kõik. Taas kohtume 02 veebruaril.